Ateş böceklerinin verim sırrı

9 yıl önce
Ateş böceklerinin verim sırrı için yorumlar kapalı
1.900 kez görüntülendi

Ateş böceklerinin verim sırrı

 

atesbocegi-gluehwuermchen-1Ateş böcekleri karın kısımlarında yeşil-sarı ışık üretir. Ateş böceklerinde ışık üreten hücreler, oksijen ve “lusiferaz” adlı bir kimyasalla reaksiyona giren “lusiferin” adlı bir kimyasal içerir. Böcek, hücrelerine nefes alma tüpleriyle sağladığı hava miktarını ayarlayarak ışığının yanıp sönmesini kontrol eder. Normal elektrik ampulleri %10 verimle çalışırlar, %90′ı ise ısı olarak açığa çıkar. Buna karşın ateş böcekleri %100′lük bir verimle ışık üretirler. Ateş böceklerinin bu başarılı elektrik üretimi bilim adamlarına örnek teşkil etmektedir.

Peki ama ateş böceklerini bu kadar verimli bir üretim yapmaya yönelten güç nedir? Evrimcilere göre bu güç şuursuz atomlar, tesadüfler ya da hiçbir zorlayıcı gücü olmayan dış etkenlerdir. Ancak bu saydıklarımızın hiçbiri bu verimli çalışmayı başlatacak güce sahip değildir. Allah’ın sanatı benzersizdir ve sonsuzdur. İnsanların yapması gereken yaratılış mucizeleri üzerinde düşünmek ve sadece Yüce Allah’a yönelmektir. Bir ayette şöyle buyrulmaktadır:

Sizin yaratılışınızda ve türetip- yaydığı canlılarda kesin bilgiyle inanan bir kavim için ayetler vardır. (Casiye Suresi, 4)

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık