Bakıp da göremediklerimiz -11-

9 yıl önce
Bakıp da göremediklerimiz -11- için yorumlar kapalı
2.215 kez görüntülendi

Bakıp da göremediklerimiz -11-

Kuşların Göç Yolları

Su kuşları göç ederken özel rotalar kullanırlar. Ki bunlar uçuş yolları adı verilen, gökyüzündeki ana yollardır. Sadece Kuzey Amerika’da kuşların kullandıkları başlıca 4 tane uçuş yolu vardır. Her su kuşunun kendine ait bir rotası vardır. Farklı su kuşu grupları farklı rotaları kullanarak göç ederler. Bu kuşlar her sene ilkbaharda kuzeye, sonbaharda ise güneye uçmak için aynı yolları izlemektedirler. Burada şaşırtıcı olan bu yolların hiçbir zaman değişmemesidir. Öyle ki uçuş yollarının bir kısmı hayret verecek şekilde çok uzun zamandır -1 milyon yıldan fazla süredir- su kuşları tarafından kullanılmaktadır. Kuşların göç yollarında görüldüğü gibi bütün örnekler bizi canlıların Allah’ın ilhamıyla hareket ettikleri gerçeğine götürür.

 

goc1

goc2

Kulaktaki Mucize

Kulak, iç içe geçmiş onlarca karmaşık mekanizmanın uyum içinde çalışmasıyla işlev gören, kusursuz bir sistemdir. Modern bilim ve teknoloji ise, bu sistemi taklit etmek bir yana, çalışma prensiplerini tüm ayrıntılarıyla çözmeyi dahi başaramamıştır.

Gaz ortamından sıvı ortama geçen ses

kulak2Havadaki titreşmeler, kulak kepçesi vasıtasıyla dış kulak yoluna yoğunlaştırılarak gönderilir. Titreşimler buradan orta kulak vasıtasıyla iç kulağa geçirilir. Atmosferde, yani gaz ortamında meydana gelen titreşimler sıvı bir ortama aktarılır. İç kulaktaki sıvılar fiziksel özellikleri açısından suyla benzer özelliktedir. Ancak ses dalgaları ortam değiştirirken, oldukları gibi diğer ortama geçemezler. Bir kısmı geçeceği ortama çarparak geri döner. Yapılan hesaplamalar titreşimlerin 1000′de 1′inin sıvı ortama geçtiğini gösterir. Bu kaybın desibel cinsinden değeri ise 30 db.dir.

Böyle bir kaybın, duymanın gerçekleşmesinde ciddi bir sorun oluşturması beklenir. Ancak planlanmış bir yaratılış olduğu bu noktada kendini iyice gösterir.

Wever ve Laurence adlı iki bilim adamının yaptıkları deneyler, bu ses kaybının tam eş değeriyle orta kulak tarafından telafi edildiğini ortaya koymuşlardır.

Yani orta kulak, ses titreşimlerini 30 db. şiddetlendirmektedir. Başka bir deyişle eğer orta kulağımız olmasaydı ses titreşimleri iç kulağa 30 db. kayıpla geçeceklerdi.

Orta kulak bu önemli görevini yaparken içinde bulunduğu ortamın basınç miktarı da büyük önem taşımaktadır. Kulak zarının dış kulak tarafındaki basınç ile orta kulaktaki basınç birbiriyle dengeli olmak durumundadır. Aksi takdirde kulak zarı dış basınç nedeniyle orta kulağa doğru çökme yapacak ve bunun sonucu ciddi işitme kayıplarına neden olacaktır.

 

kulak3

Basınç ayarı yapan östaki borusu

Bu önemli ayrıntının çözümü, yaklaşık 3-3,5 cm boyundaki östaki borusuyla halledilmiştir. “Östaki borusu” orta kulaktan burun deliklerine açılan bir penceredir. İnsan vücudundaki tüm sistemlerin birbirleriyle mükemmel uyumunun bir göstergesi de bu küçük borucuktur. Çünkü bu boru her zaman hava alışverişi için açık bulunmaz. Açılmasını sağlayan nedenlerin en önemlisi ise yutkunmamız, yani tükürük bezleri salgılarının yutulmasıdır.

İnsan ortalama dakikada 1 kere yutkunur; ancak her yutkunmada östaki borusu açılmaz. Normal açılışı iki yutkunmada bir olur. Yani 2 dakikada bir açılır. Bu sürede orta kulağın dengesi için tam yeterli olan süredir.

Orta kulaktaki basıncın hassas dengeleri; tükürük bezlerinin salgılanmasına kadar uzanan ince hesaplar sayesinde sağlanır. Artık çok hassas bir organ olan kulak zarımız görevini yapabilir.

Her ayrıntının düşünülmesi, muhtemel problemlerin çok pratik ve en uygun şekilde çözülmesi, üstün bir akıl ve güç sahibi olan Allah’ın kudretini gözler önüne seren çok açık delillerdendir. Bir Kuran ayetinde Allah kulağın yaratılışı ile ilgili şöyle buyurmaktadır:

“De ki: “Sizi inşa edip yaratan, size kulaklar, gözler ve gönüller veren o Allah’tır. Ne az şükrediyorsunuz?” (Mülk Suresi, 23)

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık