Kılıç Balığındaki Hikmetli Yaratılış Örnekleri

10 yıl önce
Kılıç Balığındaki Hikmetli Yaratılış Örnekleri için yorumlar kapalı
3.373 kez görüntülendi

Kılıç Balığındaki Hikmetli Yaratılış Örnekleri

Hızlı Yüzücüler Olmalarına Sebep Olan Vücut Yapıları:

Kılıç balıklarının vücut şekli büyük ölçüde su altı silahı olarak kullanılan bir torpile benzer.  Sırt yüzgecinin ön kısmı orak şeklinde ve yüksek olup göğüs yüzgeçleri uzun, sivri ve karnına yakın olarak yerleşmiştir. Kuyruk sapının yan taraflarında birer tane boyuna kama mevcuttur. Kuyruk yüzgeci orak şeklinde olup, çok güçlüdür. Gövdesi kabarcıklarla kaplanmıştır ve karın yüzgeçleri yoktur. Balığın sahip olduğu tüm bu özellikler aslında onun hızlı bir yüzücü olması için yaratılmıştır. Nitekim bu canlı saatte 96 km hıza çıkabilir ve 1.500 m’yi 60 saniyede katedebilir. Kılıç balığının sahip olduğu bu özellik bile insanlara hayvanlardaki muhteşem yaratılış delillerini görebilmek ve bu vesileyle Allah’ın kudretini hakkıyla takdir edip O’nu övgüyle yüceltebilmek için yeterlidir. Bir ayette Rabbimiz’in yaratış ilmi şöyle haber verilmiştir:

“Allah, her canlıyı sudan yarattı. İşte bunlardan kimi karnı üzerinde yürümekte, kimi iki ayağı üzerinde yürümekte, kimi de dört (ayağı) üzerinde yürümektedir. Allah, dilediğini yaratır. Hiç şüphesiz Allah, herşeye güç yetirendir.” (Nur Suresi, 45)

Kamuflaj Özelliği

kilicbaligiKılıç balığı hayatta kalabilmek için kendisine bahşedilmiş özel sistemlerle besin elde ederken, aynı zamanda kendisini düşmanlarına karşı da korur. Bu canlıların kendilerini korumak amacıyla  sahip olduğu özelliklerden biri de kamuflaj özelliğidir. Kılıç balığının renkleri mevsime ve denizin rengine göre değişir ve bu canlının seçilmesini güçleştirir. Sırt rengi lacivert olan bu balığın yan kısımları mavimsi-gri bir renktedir. Ancak bu renk metalik maviye, laciverte, grimsi maviye, hatta bronz rengine dönüşerek seçilmesini engeller. Karın bölgesinin beyaz olmasının nedeni ise alttan bakıldığı zaman gökyüzünün parlaklığı sebebiyle ilk anda fark edilememesidir. Bu şekilde daha büyük balıklar tarafından avlanması güçleşir. Kamuflaj Allah’ın yarattığı evrende hiçbir ‘çelişki ve uygunsuzluk’ olmadığını ve O’nun güç, akıl ve ilminin sonsuz olduğunu gösteren örneklerden yalnızca bir tanesidir. Mülk Suresi’nde Allah kainattaki kusursuz uyumu şöyle haber vermiştir:

“… Rahman’ın yaratmasında hiçbir ‘çelişki ve uygunsuzluk’ göremezsin. İşte gözü(nü) çevirip-gezdir; herhangi bir çatlaklık (bozukluk ve çarpıklık) görüyor musun? Sonra gözünü iki kere daha çevirip-gezdir; o göz (uyumsuzluk bulmaktan) umudunu kesmiş bir halde bitkin olarak sana dönecektir.” (Mülk Suresi, 3–4)

Kılıç Balığının İlginç  Görme Özelliği

kilicbaligi2Ilıman ve sıcak denizlerde yaşayan 18-22 °C sıcaklıktaki suları tercih eden kılıç balığı 200-600 m derinliğe kadar dalabilir. Ancak denizin 600 metre derinliğinde ısı 5 °C’ye kadar düşer. Çok kısa süredeki ani ısı değişikliklerinin balığın vücut fonksiyonlarında bir değişikliğe sebep olmaması için balığın “beyin ısıtma sistemi” adı verilen özel bir sistemle gözleri ve beyinleri 19-28 °C arasındaki bir sıcaklıkta tutulur. Bu ısıtıcı sistem, balığın gözlerinin görme işlevi için gerekli olan ısıyı sağlar. Görme bir dizi kimyasal olaylar sonucunda gerçekleşir. Hava serinledikçe kimyasal reaksiyonlar daha uzun zaman alır. Bu nedenle soğuk kanlı canlılar, eğer hızlı hareket eden nesneleri görmek istiyorlarsa kendilerini ısıtmak durumundadırlar.

Yaklaşık  2,5 – 3 metre boyundaki bir kılıç balığının göz bebeğinin çapı, yaklaşık 9-10 cm’dir. Ancak sadece büyük göz bu canlının net görmesine yetmeyeceği için gözün retina tabakası, sıcaklığa karşı oldukça hassas yaratılmıştır. Böylece balık avlayacağı canlıları derin ve serin sularda takip ederken ısıtılmamış gözlere oranla 7-12 kat daha net ve doğru görüş sağlar. Rabbimiz tüm canlıları ihtiyaçlarına yönelik olarak yarattığını bir ayette şöyle bildirir:

“Sizin yaratılışınızda ve türetip-yaydığı canlılarda kesin bilgiyle inanan bir kavim için ayetler vardır.” (Casiye Suresi, 4)

Yüce Allah kılıç balıklarının göz ve beyin yapılarını eşsiz özelliklerle yaratmıştır. Bu canlıların gözlerini ve beyin yapılarını eşsiz yapan özelliği beyin tabanındaki basisphenoid kemiğinin inceltilmiş ve diğer canlılardan farklı olarak kemik yerine ince bir bağ dokusuyla sarılmış olmasıdır. Ayrıca göz küresinin çevresi özel yaratılmış kaslarla çevrilmiş ve atardamarlar bu kasın içinde dallara ayrılmıştır. Böylece kastan çıkan toplardamar ve atardamar kılcalları birbirine paralel yerleştirildikleri için ters kan akımı sistemi gerçekleşmekte ve verimli bir ısı iletimi olmaktadır. Yüce Rabbimiz’in yarattığı bu özel sistem sayesinde ısı kaybı engellenmiş olur.

Kasın orta bölgesindeki kan damarlarının çevresi de özel hücrelerle donatılmıştır. Bu hücreler ısı üreten ve yağ dokusuna benzeyen özel yapıdaki hücrelerdir. Ağaç dallarına benzeyen kan damarları ise beynin ısıyı ileten ve özel bir ince bağ dokusuyla çevrilmiş olan kısmını ısıtır ve beynin büyük miktarda yağlı doku ile sarılması ve göz çevresinin de yağlı doku ile kaplı olması, gözün sürekli sıcak kalması ve balığın derin ve serin sulara indiğinde rahat görmesini sağlar. Tüm kainatı yaratan Yüce Rabbimiz bir ayetinde, kılıç balığının gözleri gibi tüm canlı gözlerini de yaratanın Zatı olduğunu şöyle haber verir.

“De ki: “Göklerden ve yerden sizlere rızık veren kimdir? Kulaklara ve gözlere malik olan kimdir? Diriyi ölüden çıkaran ve ölüyü diriden çıkaran kimdir? Ve işleri evirip-çeviren kimdir? Onlar: “Allah” diyeceklerdir. Öyleyse de ki: “Peki siz yine de korkup-sakınmayacak mısınız?” (Yunus Suresi, 31)

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık