Köpüklü Ağustos Böceği

9 yıl önce
Köpüklü Ağustos Böceği için yorumlar kapalı
2.141 kez görüntülendi

Köpüklü Ağustos Böceği

Dönem: Eosen dönemi

Yaş: 50 milyon yıl

Bölge: Polonya

Cercopidae familyasına dahil bir canlı olan köpüklü ağustos böcekleri daha çok larva döneminde ürettikleri köpükler ile tanınırlar.

Larvalar, üzerinde oldukları bitkinin özsuyunu kullanarak köpük benzeri bir madde üretir ve bu madde ile kendilerini kaplarlar. Larvaya pek çok açıdan faydalı olan bu köpük larvayı diğer canlılardan, parazitlerden ve aşırı sıcak ve soğuk gibi ısı etkenlerinden korur.  Sürekli nemli bir ortam sağlayarak larvanın kurumasını engeller.

Yetişkin köpüklü ağustos böcekleri bir bitkiden diğerine zıplayıp atlayarak, kendi uzunluklarının 100 katı yüksekliğe sıçrayabilirler.

Her canlının olduğu gibi böceklerin de kendilerini koruma, besin bulma, üreme yöntemleri hep birbirinden farklı ve benzersiz örneklerle doludur. Bu, Allah’ın her canlıyı ihtiyaçlarına uygun yaratmasıdır. Hiçbir böcek sahip olduğu özelliklerini aşama aşama deneyerek, kendi biyolojik yapısını değiştirip uyum sağlayarak elde etmemiştir. Ne böyle bir akla ne de güce sahiptir. Kuşkusuz resimlerde görülen 50 milyon yıllık köpüklü ağustos böceği de, ilk yaratıldığı andan itibaren bu özelliklere eksiksiz sahipti. Nitekim amberde, köpüklü ağustos böceğinin köpükleriyle birlikte fosilleştiği çok net görülebilmektedir.

http://biyolojidunyasi.org/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=108&Itemid=175&limitstart=18

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık