Karaciğer Kanseri

10 yıl önce
Karaciğer Kanseri için yorumlar kapalı
2.646 kez görüntülendi

Karaciğer Kanseri

Karaciğer Kanseri: karaciğer kanseri karaciğerin kendi hücresinden meydana gelen kötü huylu bir tümördür. İsmi havis olan bu kötü huylu tümörlere primer yani birincil ya da öncelikli karaciğer kanseri denilmektedir.
Karaciğer Kanserinin Nedenleri: Karaciğer kanserinin nedeni tam olarak bilinmese de belli başlı etkenler mevcuttur. Hepatit – B ve Hepatit – C virüsü taşıyan kısacası sarılık hastalığı geçiren insanların bu hastalığa yakalanma ihtimali diğerlerine göre 20 – 200 kat kadar daha fazladır. Ayrıca sigara ve alkol tüketimi yapan kişilerin karaciğer kanserine yakalanma ihtimalleri çok daha yüksektir. Ayrıca siroz hastalığına neden olan etkenlerin bir çoğu karaciğer kanserinin nedenleri arasında yer almaktadır.
Karaciğer Kanserinin belirtileri: Karaciğer kanserinin belirgin özellikleri yoktur. Bundan dolayı karaciğer kanseri genellikle hastalık ileriki boyutlara geldiğinde ya da ilerlediğinde teşhis edilebilmektedir lâkin genel bir tanım yapmamız gerekirse; aşırı ve fazla kilo kaybı, halsizlik hissi, iştahsızlık, sürekli yorgun hissetme gibi belirtileri bulunmaktadır. Bunların dışında kanser aslında karaciğer kanserinin temelinde kronik hastalıklar – rahatsızlıklar bulunduğu için (Hepatit – Sarılık, Siroz) benzer hastalıklarla eş belirtileri göstermektedir.
Karaciğer Kanserinin Tedavisi: Karaciğer kanserinin tedavisi uzun ve zahmetli bir süreçle mümkün olabilmektedir. Hastalığın boyutuna ve ilerleme durumuna göre farklı tedaviler uygulansa da belli başlı tedavi yöntemleri aşağıda belirtilmektedir.
Termoterapi (RFA)
Kemoterapi (tedavi onkolojik ilaçlarla sağlanmaktadır.)
Kemo-embolizasyon (Bu tedavi yönteminde onkolojik ilaçlar kullanılır ve bunun dışında tümörü besleyen damarlar tıkanır)
Devaskülarizasyon (Bu tedavi yönteminde ise asıl amaç havis adı verilen kötü huylu tümörün kanlanmasını önlemektir.)
Cryotherapi (Bu tedavi yönteminde karaciğerdeki tümör dondurulmaktadır.)
Alkol enjeksiyonu
Kadavra ya da canlı birinden alınacak karaciğerin hastaya nakil edilmesi yani karaciğer nakli
Cerrahi operasyon – rezeksiyon (ameliyat)
Karaciğer tedavisinin Bitkisel Tedavisi: Modern tıbbın yetersiz kaldığı yerde karaciğer kanseri için alternatif tıp ürünleri de kullanılabilmektedir. Bunlardan en önemlisi XP TONIC SLS isimli ilaçtır. Ancak hangi şartta olursa olsun ilaçların doktor tavsiyesi ile kullanılması önerilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık